Ziołolecznictwo alternatywą dla tradycyjnego leczenia
O ile zioła mogą być czasem alternatywą konwencjonalnych metod leczenia, o tyle powinniśmy stosować je raczej w formie dodatku i wspomagania. Oczywiście bardzo dobrze będą się sprawdzać przy tych delikatniejszych dolegliwościach, jednakże w przypadku poważnych schorzeń i chorób, warto oprócz nich stosować także leki. Decydując się na swoja przygodę z ziołolecznictwem należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że jest ono odmianą medycyny naturalnej. Wykorzystuje jednak składniki, które to mogą mieć niekiedy bardzo silne działanie, stąd też należy być bardzo rozważnym i precyzyjnym. Jako że dziś bardzo modne jest bycie eko, a zdrowe odżywianie nie dziwi coraz więcej osób, do łask wraca również stosowanie ziół. Silnie wiąże się ono bowiem z dietą wegetariańską i wegańską, godzi w farmaceutyczny kapitalizm oraz stanowi powrót do korzeni. Choć wielu osobom napary z ziół wydają się bardzo trudne do przygotowania, jest to jak najbardziej nieprawda. Już samo pozyskanie składników nie musi koniecznie oznaczać wizyty w sklepie zielarskim, zwłaszcza gdy mieszkamy na przedmieściach lub na wsi. Bardzo często możemy wtedy podczas spacerów znaleźć wiele cennych ziół, które to będzie można wykorzystać w przygotowywaniu naparów.
Co istotne, warto się upewnić że są one z terenów niepryskanych chemikaliami oraz czy nie były wystawione na działanie spalin samochodowych. Każde z ziół ma swoje indywidualne właściwości, mogą one wpływać dobroczynnie na cały organizm czy też łagodzić konkretne dolegliwości. Zabierając się za stosowanie ziół powinniśmy wykluczyć wpierw możliwe alergie oraz nietolerancje pokarmowe.
Zalety i wady ziołolecznictwa
Każda metoda leczenia, nawet ta konwencjonalna ma swoje mocne i słaby strony. Nie inaczej jest też w przypadku ziołolecznictwa, którego to wady i zalety powinniśmy bardzo dobrze rozważyć. Terapia ziołami jest przede wszystkim stosunkowo tania i łatwo dostępna. Niczym trudnym jest ich hodowanie, zbieranie oraz samo przetwarzanie. Poza tym, jeśli są one dobrze ususzone nie będą się psuć. Tego samego nie możemy powiedzieć chociażby o lekach, ponieważ te posiadają zwykle dość krótkie terminy ważności.
Inną z zalet ziołolecznictwa jest to, że zioła rosną w bardzo zróżnicowanych warunkach. Dzięki temu metoda ta dostępna jest dla ludzi z całego świata. Poza tym, zioła są bardzo skuteczne w przypadku konkretnych chorób oraz o wiele tańsze niż leki. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne – stosowanie ziół nie wiąże się z żadnymi efektami ubocznymi. Choć nie da się ukryć, że ziołolecznictwo posiada bardzo wiele istotnych zalet, ma ono jednak również pewne wady. Przede wszystkim jest ono nieskuteczne w przypadku tych poważniejszych schorzeń i chorób, jakimi są na przykład nowotwory. Dla wielu osób terapia ziołami może być nieco trudna i uciążliwa, ponieważ wymaga ona dużej precyzji i dokładności. Obrabianie, dawkowanie czy też parzenie może zatem sprawiać niemałe problemy osobom w tym niewprawionym. Dodatkowo, w przypadku zakupu ziół musimy bardzo uważać.
Na rynku jest bowiem pełno zielarskich sklepów, w których znaleźć można niestety produkty nieznanego pochodzenia. W takich przypadkach mogą one stanowić potencjalne zagrożenie, stąd też warto kupować tylko w sprawdzonych miejscach.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Radioterapia – miejscowe leczenie nowotworów
Promieniowanie ma wiele zastosowań, w różnych dziedzinach naszego życia. Również w medycynie wykorzystuje się energię promienistą do leczenia, diagnozowania wielu schorzeń. W przypadku nowotworów możliwe jest zastosowanie takiej terapii, z dość dobrym efektem. Promieniowanie rentgenowskie, to nie je
Wyzysk pracowników w przemyśle odzieżowym
Coraz więcej organizacji zwraca uwagę konsumentów na świadome kupowanie odzieży. Od dawna wiadomo, że nawet najbardziej znane marki, takie jak H&M, Zara, Tommy Hilfliger szyją swoje kolekcje w fabrykach w Azji. Niestety, ale w tamtejszych fabrykach mocno praktykowany jest wyzysk pracowników i niskie