W jaki sposób powstają nawozy naturalne?

W jaki sposób powstają nawozy naturalne?

Do nawozów naturalnych, zwanych też organicznymi zalicza się przede wszystkim kompost, obornik, gnojówkę roślinną, ale także popiół. Jeśli chodzi o kompost, powstaje on z rozmaitych resztek organicznych, gromadzonych nie tylko w ogrodzie, lecz również w domu. Te resztki umieszcza się warstwami w przygotowanym do tego kompostowniku i przesypuje ziemią. W ciągu roku, przynajmniej dwa razy należy to wymieszać, a raz na jakiś czas podlewać wodą lub gnojówką. Kompost to jeden z najlepszych nawozów naturalnych, ponieważ charakteryzują go niemalże same zalety.

O ile do jego przygotowania nie używamy żadnych substancji toksycznych, które mogą znajdować się w odpadkach chemicznych, czy też skażonych resztek roślinnych, możemy być pewni wysokiej jakości naszego kompostu. Kompost sprawdza się bardzo dobrze w poprawie struktury gleby, a także wzbogaca ją w próchnicę. Jest on też uniwersalny, ponieważ nada się niemal do wszystkich roślin ogrodniczych. Kolejnym rodzajem nawozów organicznych jest obornik. Pochodzi on z odchodów zwierzęcych, o ile był właściwie fermentowany i kompostowany.

Obornik jest niezwykle bogaty nie tylko w azot, fosfor i potas, ale też wapń i magnez. Oczywiście w zależności od rodzaju zwierząt jego skład może się nieco różnić, zależy on od ich diety, czy też stosowanej ściółki. Obornik jako nawóz najlepiej sprawdzi się pod uprawę roślin o długim okresie wegetacji. Warto też zaznaczyć, że obecnie jest on dostępny w formie granulatu, który nie wydziela aż tak silnego zapachu, co świeży obornik.

Rodzaje nawozów organicznych

Coraz więcej osób decyduje się na ekologiczny ogród, zatem taki, gdzie rezygnuje się z nawozów sztucznych.

Jednym z popularnych wśród miłośników przyrody nawozów organicznych jest chociażby gnojówka roślinna. Można ją przygotować samodzielnie poprzez umieszczenie odpowiednich roślin w plastikowym lub szklanym pojemniku oraz zalanie ich wodą w proporcji dziesięć litrów na jeden kilogram masy. Najbardziej bogata i wartościowa w makro i mikroelementy gnojówka powstaje z pokrzywy, dlatego warto oprzeć na niej cały proces kompletowania do niej roślin. Pośród licznych nawozów naturalnych można wymieć również popiół. Powinien on powstać ze spalania naturalnego drewna, co jest bardzo ważne, ponieważ malowane może zawierać pewne szkodliwe substancje.

Popiół jest doskonałym nawozem wieloskładnikowym, który to obfituje w szereg makro i mikroelementów. Nadaje się on do stosowania dla większości roślin, za wyjątkiem tych, które lubią glebę o odczynie kwaśnym. Szczególnie ceniony jest on do użyźniania upraw winorośli.