Sposoby na piękny trawnik bez chemii.

Sposoby na piękny trawnik bez chemii.

Idealny trawnik jest ozdobą każdego podwórka, dlatego też nie dziwi fakt, że tak wiele osób dba o niego i stara się by wyglądał jak najlepiej. Będąc bowiem posiadaczem pięknego trawnika możemy korzystać z niego szczególnie latem – chodząc po nim na boso, czy też leżeć na nim z naszą ulubioną książką. Jeśli chcemy jednak, aby trawnik wyglądał nienagannie i schludnie przez cały rok, musimy o niego nieustannie dbać. Oprócz regularnego koszenia w okresie wegetacyjnym, warto zdecydować się także na dodatkową suplementację nawozami.

Dzięki temu dostarczymy trawnikowi potrzebnych mu wartości odżywczych tak, aby mógł jeszcze bujniej rosnąć ciesząc nasze oczy. Przemyślane i prawidłowe nawożenie trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów, który to zagwarantuje nam uzyskanie gęstej murawy o pięknym kolorze. Biorąc pod uwagę, jak płytko jest trawa zakorzeniona, bardzo szybko zużywa ona zapasy substancji odżywczych znajdujących się w wierzchniej warstwie gleby. Stąd też potrzeba dokarmiania trawnika, aby przez cały czas miał dostęp do potrzebnych mu składników, które to wpływają na jego wzrost i rozwój.

Oprócz wyboru odpowiednich nawozów musimy też zapoznać się z miesiącami, w których to najlepiej jest stosować dany rodzaj nawozu. Sekretem do posiadania idealnego trawnika jest bowiem nie tylko skład i jakość naszego nawozu, ale też sposób i czas jego stosowania.

Kiedy i jak nawozić trawnik?

Zasadniczo trawnik powinniśmy nawozić około trzy razy w ciągu roku. Pierwsze wiosenne nawożenie, należy przeprowadzić od razu po pierwszym koszeniu, na przełomie marca i kwietnia.

Kiedy tylko ziemia odmarznie i rozpocznie się sezon wegetacji trawnik będzie bowiem potrzebował dużo składników odżywczych. Kolejne nawożenie warto wykonać w okresie letnim – na przykład czerwcu. Natomiast ostatni etap nawożenia naszego trawnika powinien odbyć się nie później niż w połowie sierpnia. Jeżeli dostarczymy trawnikowi zbyt późno elementów pokarmowych, spowoduje to jego nadmierny przyrost i obniżenie odporności na choroby i nadchodzący zimą mróz.

Każde nawożenie trawnika powinno być poprzedzone koszeniem trawy, a także odbywać się w dzień kiedy murawa nie jest zbytnio nagrzewana przez słońce. Trawę możemy nawozić korzystając z nawozów organicznych, do których należą kompost, obornik, czy te torf ogrodniczy. Powinny być one jednak odpowiednio rozdrobnione oraz rozkładane na trawie równomiernie. Organiczne nawożenie ma wiele zalet, ponieważ poprawia właściwości gleby, a także chroni darń przed warunkami klimatycznymi.

Nawozy naturalne wpływają również na gromadzenie się w glebie próchnicy, dzięki czemu staje się ona wartościowa i bardzo treściwa.