Owoce w ogrodzie - nawozić czy nie?
Będąc właścicielami nawet kilku krzewów lub drzewek owocowych, warto zasięgnąć informacji na temat ich uprawiania, abyśmy mogli cieszyć się każdego roku smacznymi plonami. Pośród wielu porad i wskazówek prawie zawsze pojawia się kwestia nawożenia. Pewna część osób twierdzi, że owoce w przydomowym ogródku nie potrzebują dodatkowej suplementacji w postaci nawozów, pozostali uważają jednak, że stosowanie nawozów jest konieczne. Biorąc pod uwagę, jak bogaty i szeroki jest rynek nawozów, jak wiele typów i rodzajów mamy do wyboru, stwierdzenie, że warto nawozić, wydaje się być bardziej przekonujące. Zasadniczo wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje nawozów, ze względu na ich konsystencję i sposób rozpylania – granulaty i ciecze.
Granulaty są zwykle właśnie w postaci pastylek, tabletek, ale też – szczególnie dla kwiatów domowych – pałeczek. Są one łatwe w stosowaniu, ponieważ zwykle wystarczy je po prostu rozsypać pod lub dookoła naszej rośliny. Jeśli chodzi z kolei o nawozy w postaci płynnej, są one sprzedawane dwojako – albo jak gotowe koncentraty albo proszki, służące do ich sporządzania. Takie mikstury w każdym przypadku należy zgodnie z zaleceniami producenta rozcieńczać z wodą, aby przez przypadek nasze rośliny nie otrzymały zbyt zabójczej i silnej dawki.
Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie?
Nawożenie to czynność, która wstępuje w całym okresie wegetacyjnym, zatem od wiosny aż po jesień.
Poszczególne miesiące i pory roku związane są jednak z konkretnymi sposobami i elementami nawożenia, co ma związek z etapami rozwoju naszych roślin. Wiosną, kiedy tyko rozmarznie ziemia, należy rozłożyć kompost. Jeśli nie mamy do niego dostępu, możemy również skorzystać z nawozów mineralnych w postaci sypkiej. Latem warto rośliny opryskiwać nawozami płynnymi, zarówno organicznymi, jak i mineralnymi, które uprzednio zostaną w odpowiednich proporcjach rozcieńczone w wodzie. Nawozy płynne nie są jednak wymogiem, dlatego też jeśli mamy taką ochotę, wolno nam używać nawozów w postaci sypkiej.
Druga połowa lata to czas, kiedy rośliny zaczynają się szykować do zimy, dlatego też nie powinno się wtedy pobudzać ich wzrostu nawozami. Zbyt późne nawożenie będzie groźne szczególnie dla drzew i krzewów, ponieważ ich pędy mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą i w efekcie przemarznąć. Jesień to czas, kiedy należy podjąć się wapnowania. Po odczekaniu dwóch lub trzech tygodni możemy jeszcze zdecydować się na nawożenie, szczególnie to organiczne. Dobrym pomysłem jest także stosowanie nawozów jesiennych, ponieważ zwierają one doskonale dobraną dla roślin ilość składników odżywczych w tym czasie.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Radioterapia – miejscowe leczenie nowotworów
Promieniowanie ma wiele zastosowań, w różnych dziedzinach naszego życia. Również w medycynie wykorzystuje się energię promienistą do leczenia, diagnozowania wielu schorzeń. W przypadku nowotworów możliwe jest zastosowanie takiej terapii, z dość dobrym efektem. Promieniowanie rentgenowskie, to nie je
Wyzysk pracowników w przemyśle odzieżowym
Coraz więcej organizacji zwraca uwagę konsumentów na świadome kupowanie odzieży. Od dawna wiadomo, że nawet najbardziej znane marki, takie jak H&M, Zara, Tommy Hilfliger szyją swoje kolekcje w fabrykach w Azji. Niestety, ale w tamtejszych fabrykach mocno praktykowany jest wyzysk pracowników i niskie