Nawozy ekologiczne - który wybrać i do czego?

Nawozy ekologiczne - który wybrać i do czego?

Proces nawożenia to bardzo ważny element w uprawie, ponieważ zapewnia roślinom wystarczającą liczbę składników odżywczych dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Biorąc pod uwagę jak bardzo rozwija się przemysł rolniczy, a wraz z nim chociażby rodzaje różnych nawozów, to właśnie najczęściej po nawozy mineralne sięga większość osób. Są one bowiem łatwo dostępne, proste w użyciu oraz nie wymagają od nas wykonywania skomplikowanych czynności. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ uważa się że o wiele treściwsze i bardziej właściwe dla roślin są nawozy naturalne, czyli organiczne. Nawozy mineralne sprzedawane w sklepach nie zawierają bowiem materii organicznej, a ich silnie naszpikowany substancjami skład sprawia, że bardzo łatwo o ich przedawkowanie. Ogólnie uważa się, że w użytku codziennym powinno stosować się właśnie nawozy organiczne, natomiast te mineralne traktować jako ich uzupełnienie, szczególnie w przypadkach kiedy to rośliny mają większe zapotrzebowanie na konkretne składniki. Nawozy naturalne uzyskiwane są z substancji organicznej, a wśród najpopularniejszych ich rodzajów wymienić możemy przede wszystkim obornik, kompost i nawozy zielone. Poza tym, stosuje się także przekompostowaną korę lub trawę, pomiot ptasi, gnojówki roślinne, czy też popiół drzewny.

Przegląd nawozów organicznych

Biorąc pod uwagę jak wiele nawozów organicznych mamy do wyboru, nie jest problemem znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Warto też zaznaczyć, że w ekologicznych uprawach zastosowanie mają też nawozy mineralne, ale pochodzenia naturalnego. Są to na przykład mączka kostna oraz tak zwane polepszacze glebowe. Nawozy naturalne nie przynoszą być może tak szybkich efektów, jakich możemy spodziewać się przy użyciu nawozów sztucznych, jednak kiedy już zawarte w nich składniki zaczną działać, to trwa to znacznie dłużej. Przynosi zatem w końcowym rozrachunku o wiele lepszy skutek. Przy stosowaniu nawozów naturalnych trzeba jednak pamiętać w jaki sposób należy z nich korzystać, a także który rodzaj sprawdzi się dla konkretnego gatunku roślin. Najbardziej znanym nawozem jest oczywiście kompost. Jego zaletą jest z pewnością uniwersalność, dzięki której jest on odpowiedni dla większości roślin. Warto jednak pamiętać, że będzie on skuteczny tylko kiedy zostanie poprawnie rozłożony oraz nie będzie zawierał substancji szkodliwych. Innym rodzajem naturalnego nawozu jest biohumus, który to powstaje z odchodów kompostowej dżdżownicy kalifornijskiej.

Jest prosty w użyciu, ponieważ trudno o jego przedawkowanie, a dodatkowo jego składniki są wartościowe i łatwo przez rośliny przyswajalne.