Nawozy bezchlorkowe - które najlepsze?

Nawozy bezchlorkowe - które najlepsze?

Rośliny do prawidłowego wzrostu i pięknego wyglądu potrzebują składników odżywczych, a także mikro i makroelementów. Jednym ze składników, który to jest niezbędny dla roślin jest chlor. Zazwyczaj jego zawartość w glebach czy też podłożach ogrodniczych jest jednak nadmierna, dlatego bardzo często chlorki uważane są za balast. Biorąc pod uwagę, jak wiele ich związków już znajduje się w glebie, nie warto jej nimi dodatkowo suplementować.

W związku z tym na rynku dostępnych jest wiele nawozów bezchlorkowych, które to w miejsce chloru zawierają siarkę. Gleby i podłoża nie są bogate w ten związek, a on również stanowi obowiązkowy składnik, dzięki któremu roślina może rosnąć i się rozwijać. Obecnie prowadzone badania gleb uprawnych potwierdzają ubożenie ich w związki siarki. Jest to skutkiem ograniczenia emisji tlenków siarki do atmosfery czy też używania nisko siarkowego oleju napędowego.

Dodatkowo, producenci nawozów bardzo często zamiast siarkowych stosują ich chlorkowe formy. Siarka jest jednak bardzo istotnym składnikiem pokarmowym, ponieważ wpływa na wzrost i rozwój zarówno organizmów roślinnych, zwierzęcych, ale też człowieka. Do roślin, które charakteryzują się bardzo dużym zapotrzebowaniem na ten makroskładnik, należą rzepak, gorczyca, kapusta, cebula i czosnek. Średnie wymagania pokarmowe posiadają rośliny motylkowate i okopowe.

Natomiast najniższe zapotrzebowanie na siarkę cechuje przede wszystkim zboża.

Jak wybrać dobry nawóz bezchlorkowy?

Mając to wszystko na uwadze, będziemy mogli zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z wyborem odpowiedniego nawozu bezchlorkowego, dzięki czemu bez większego problemu dobierzemy nawóz do naszego sadu czy ogrodu. Pamiętajmy przy tym jednak także o innych właściwościach, jakimi powinien cechować się dobry nawóz. Wśród nich mamy chociażby dobrą rozpuszczalność, która sprawi, że składniki zawarte w nawozie bezchlorkowym bardzo szybko staną się dostępne dla roślin.

Poza tym, obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju nawozów, które to mogą być przeznaczone dla konkretnej rośliny, ale też mieć różną konsystencję, skład i działanie. Zasadniczo nawozy dzieli się na sypkie i płynne. Sypkie powinno się stosować wtedy, kiedy istnieje możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną. Zazwyczaj nawozy takie działają około miesiąca, a zastosowanie znajdują głównie dla roślin rabatowych, iglaków i trawników.

Mimo że są one dość proste w użyciu, musimy pamiętać jednak o regularności, ponieważ stosowane być powinny przynajmniej przez kilka miesięcy. Nawozy płynne z kolei najlepiej rozprowadza się na rabatach żwirowych, gdzie nie ma możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką.