Dlaczego chwasty warto zwalczać nocą?
Chwasty to z pewnością największa zmora każdego posiadacza pięknego ogrodu. Nawet jeśli możemy poszczycić się piękną i zadbaną roślinnością przed domem, nie wiemy kiedy mogą zaatakować ją chwasty. Mają one w tej walce o wiele większą przewagę, ponieważ bardzo dobrze rosną na terenie, w którym się pojawiają. Co więcej, tworzą one bardzo trwałe i mocne korzenie oraz rozsiewają bardzo wiele nasion.
Stąd też walka z chwastami jest bardzo nierówna i jeśli nie zaczniemy działać wobec nich odpowiednio szybko, możemy niestety przegrać. Kluczem do pozbycia się niechcianych chwastów jest regularność, ponieważ tylko dzięki niej jesteśmy w stanie odeprzeć ich atak na naszą ogrodową roślinność. Pośród wielu porad na temat zwalczania chwastów, bardzo często pojawia się stwierdzenie, że warto zwalczać je nocą. Jest ono związane przede wszystkim z tym, że, jak wiadomo, nasiona roślin najlepiej kiełkują przy udziale dużej ilości światła.
Jeśli zatem to właśnie nocą zaczniemy naszą walkę z chwastami, odkrywając kolejne warstwy gleby nie będziemy wystawiać znajdujących się w nich ziaren na promienie słoneczne. Zależność kiełkowania uzależnia się także od fazy księżyca, bowiem stwierdzono, że z chwastami najlepiej walczyć w jego czwartej kwadrze. Noce są wtedy bardzo ciemne, ponieważ księżyc w zasadzie prawie wcale nie oświetla nieboskłonu.
Jak poradzić sobie z chwastami?
Sadząc piękne rośliny do naszego ogrodu, prawie zawsze możemy być pewni że wyrosną obok nich także chwasty.
Pojawiają się one niezależnie od tego, jakie gatunki roślinności posadzimy, ponieważ są charakterystyczne dla danego terenu. Walka z chwastami może być trudna, lecz przy zachowaniu dyscypliny i wybraniu odpowiednich środków może ona by wygrana. Trzeba przyznać, że chwasty są pod pewnym względem niezwykłe. Bardzo dobrze czują sie bowiem w niemalże każdych warunkach oraz błyskawicznie się rozrastają, mimo podejmowania starań, aby je usunąć.
Są to silne rośliny, jednakże zabierają cenną, dla posadzonych przez nas gatunków, przestrzeń do rozwoju, ale też światło, wodę, czy substancje odżywcze. Biorąc pod uwagę jak trudnymi rywalami do zwalczenia są chwasty, nasze rośliny nie są w stanie same poradzić sobie z tym zagrożeniem. Aby im pomóc możemy zastosować najprostszą metodę – mechaniczną, czyli ręczne usuwanie niechcianych chwastów. Wymaga do regularności, ale też precyzji i delikatności.
Musimy uważać, aby przez przypadek nie wyrwać razem z nim posadzonej przez nas rośliny. Odchwaszczanie warto zacząć już wiosną, ponieważ im szybciej będziemy usuwać kiełkujące jeszcze chwasty, tym mniej zdąży ich wyrosnąć.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Radioterapia – miejscowe leczenie nowotworów
Promieniowanie ma wiele zastosowań, w różnych dziedzinach naszego życia. Również w medycynie wykorzystuje się energię promienistą do leczenia, diagnozowania wielu schorzeń. W przypadku nowotworów możliwe jest zastosowanie takiej terapii, z dość dobrym efektem. Promieniowanie rentgenowskie, to nie je
Wyzysk pracowników w przemyśle odzieżowym
Coraz więcej organizacji zwraca uwagę konsumentów na świadome kupowanie odzieży. Od dawna wiadomo, że nawet najbardziej znane marki, takie jak H&M, Zara, Tommy Hilfliger szyją swoje kolekcje w fabrykach w Azji. Niestety, ale w tamtejszych fabrykach mocno praktykowany jest wyzysk pracowników i niskie